Występowanie malarii na świecie

dr n. med. Agnieszka Wroczyńska
Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych
Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni
Występowanie malarii na świecie

Malaria występuje w ponad 100 krajach w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Najbardziej dotknięta tą chorobą część świata to Afryka tropikalna (kraje położone na południe od Sahary).

Największe ryzyko zachorowania na malarię ponoszą osoby udające się do zachodniej części Afryki, a także do niektórych krajów Oceanii, m.in. na Papuę-Nową Gwineę oraz Wyspy Salomona. Podróżujący do Afryki wschodniej, w tym do Kenii i Tanzanii, są szczególnie zagrożeni malarią tropikalną o ciężkim przebiegu. Narażeni są także turyści w rejonach malarycznych innych części świata: w Azji, Ameryce Środkowej oraz Południowej.

Ryzyko malarii bywa zróżnicowane nawet w obrębie jednego państwa, a więc do oceny ryzyka zachorowania w podróży potrzebna jest dokładna jej trasa, a nie tylko lista krajów, które turysta planuje odwiedzić.

Europa od wielu lat uznawana jest za teren wolny od malarii, jednak w 2011 roku doszło do lokalnych zachorowań wśród mieszkańców Grecji.

W większości miejsc zagrożenie malarią występuje przez cały rok, tylko w niektórych rejonach poziom ryzyka zmienia się w zależności od pory roku i jest najwyższy pod koniec pory deszczowej. Malaria nie występuje na wysokościach powyżej 2500–3000 m n.p.m., czyli na terenach, w których nie ma warunków do przeżycia komarów.


Ryc. 1. Kraje, w których występuje malaria (na całym terytorium lub jego części)
Data utworzenia: 18.10.2011
Występowanie malarii na świecieOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania